Strona główna » Góry - informacje praktyczne » Czego nie wolno robić w górach!

Czego nie wolno robić w górach!

Data dodania: 06-11-2018

Choć poniższe zasady poznaliśmy już w przedszkolu i wydają się trywialne, nie dla wszystkich są tak oczywiste. Pamiętajmy, że górach jesteśmy tylko gośćmi! Czy w cudzym domu zostawiamy śmieci, krzyczymy i gwiżdżemy, straszymy dzieci, wyjadamy produkty z szafek i lodówek? Pytania te, być może śmieszne, nie mają już tak oczywistych odpowiedzi w odniesieniu gdy odwiedzamy góry. Problem zaśmiecania gór i zakłócania spokoju i zwyczajów zwierząt narasta.

Bardzo ważne zatem, abyśmy swoim zachowaniem dawali przykład podróżującym z nami dzieciom oraz innym turystom. Poprzez wzajemną edukację i dobry przykład jesteśmy w stanie utrzymać kulturę turystyki górskiej na wysokim poziomie. Nie wstydźmy się zwracać uwagę hałasującym, śmiecącym czy dokarmiającym zwierzęta turystom.

czego nie robić w górach
A oto ABC dobrych nawyków w górach wg. firmy Rapeks Outdoor:

Nie hałasujemy, żeby nie niepokoić mieszkających w górach zwierząt.

Nie pozostawiamy śmieci i innych nieczystości w górach – wszystkie odpadki zabieramy ze sobą. W przeciwnym razie narażamy zwierzęta na chorobę lub śmierć.

Nie dokarmiamy zwierząt (także nieumyślnie poprzez pozostawienie śmieci). Nie pomagamy im w ten sposób, a wręcz przeciwnie. Zabijamy w nich instynkt zdobywania pożywienia. Taki proces, zwany synantropizacją i dotyczy wszystkich zwierząt: ptaków, ryb, gadów oraz drapieżników.

Nie korzystamy z górskich zbiorników wodnych jak z pływalni, zlewu czy umywalki. To miejsca zamieszkania rzadkich gatunków zwierząt i każda ingerencja w ich środowisko może być dla nich szkodliwa.

Nie niszczymy wyposażenia szlaków. Jesteśmy turystami nie wandalami.

Wszelkie rośliny i owoce leśne pozostawiamy nienaruszone. Są ozdobą gór i często pożywieniem dla zwierząt.

W nieoznaczonych miejscach nie korzystamy w żaden sposób z ognia.


 


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Góry - informacje praktyczne
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu