Strona główna » Jak dobrać raczki RAPEKS ?

Jak dobrać raczki RAPEKS ?


Na rynku dostępne różne typy obuwia z różnymi rodzajami podeszwy. Aby dobrze dobrać raczki turystyczne Rapeks należy kierować się trzema parametrami:

1. Wielkość wystającej podeszwy w okolicach pięty buta
2. Rozmiar obuwia
3. Wielkość wcięcia (wysokość koturny)


 

1. Wielkość wystającej podeszwy w okolicach pięty buta


W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na to czy nasz typ obuwia posiada wystającą podeszwę w okolicach pięty (tył buta) ponieważ tam pasek mocujący raczka powinien się zatrzymywać przed spadaniem. Oto przykłady obuwia, które posiada wystającą podeszwę w tylnej części butów:


W tej opcji możemy zastosować wszystkie modele raczków Rapeks jakie są dostępne:

Mini Crampons Rapeks

Mini Crampons Rapeks Small

Mini Crampons Rapeks Plus

Mini Crampons Rapeks Pro

 

W 95% butów dostępnych na rynku takie wybrzuszenie występuje.
Jeśli natomiast Wasz but wygląda tak:


i posiada płaską tylną krawędź (brak punktu zaczepienia w miejscu przechodzenia paska) wówczas raczki z jednym paskiem, czyli: Mini Crampons Rapeks i Mini Crampons Rapeks Small mogą być złym wyborem, gdyż pasek może podczas wędrówki ześlizgiwać się z butów.
Odpowiednim wyborem będą raki z podwójnym wiązaniem: Rapeks Plus i Rapeks Pro 

2. Rozmiar obuwia


Drugim etapem (najprostszym) doboru odpowiedniego modelu raczków do obuwia jest zastosowanie się do wytycznych wg. rozmiaru butów. Każdy model raczków turystycznych Rapeks ma założony minimalny, bądź maksymalny rozmiar obuwia, którego nie powinno się przekraczać.
Wygląda on następująco:

Mini raczki dla dzieci RAPEKS SMALL – między 26 a 35EU (czasami pasują na większe rozmiary 36EU z uwagi na konstrukcję podeszwy o bardzo wąskim przewężeniu na śródstopiu) UWAGA! Maksymalna szerokość podeszwy buta w miejscu mocowanie raczka nie może przekraczać 6,6cm.
Mini raki na buty RAPEKS – od rozmiaru 35 EU wzwyż
Raczki turystyczne na buty RAPEKS PLUS – powyżej rozmiaru 35 EU wzwyż
Raki turystyczne na buty RAPEKS PRO – powyżej rozmiaru 38 EU wzwyż (preferowany przez nas minimalny rozmiar obuwia dla tego modelu to 40 EU)
 

3. Wielkość wcięcia (wysokość koturny)


Wielkość koturny (wcięcia na śródstopiu podeszwy) jest ważną kwestią doboru raczków z punktu widzenia komfortu chodzenia i samej użyteczności. Kolce wystające zbyt dużo spod butów mogą powodować przy dłuższym użytkowaniu dyskomfort podczas chodzenia po twardym podłożu. Zbyt małe zęby zaś mogą być niewystarczające aby produkt zapewnił nam odpowiednią przyczepność.

Modele Rapeks i Rapeks Plus mają 20mm kolce, które idealnie sprawdzą się na butach o niskim koturnie:


 
Model Rapeks Pro posiada 25mm zęby, który przy zastosowaniu na butach z małym wcięciem na śródstopiu może powodować przy dłuższych wędrówkach dyskomfort pod stopą. Model ten dedykowany jest do dużych butów z dużym wcięciem, takim jak poniżej:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu