Strona główna » O naszych raczkach » Test raczków Rapeks Pro w Górach Kamiennych

Test raczków Rapeks Pro w Górach Kamiennych

Data dodania: 04-12-2018
 

Niedawno w moje ręce trafiły raczki turystyczne polskiej firmy Rapeks. Chodzi o najbardziej zaawansowany model tego producenta, czyli mini-raczki Rapeks Pro. Przyznam szczerze, że byłem bardzo pozytywnie zaskoczony sposobem, w jaki sprawują się one w terenie.

Test odbył się w Górach Kamiennych koło Wałbrzycha. Osoby zaznajomione z tymi górami wiedzą, że charakteryzują się one bardzo stromymi zboczami i sporymi różnicami wysokości, mimo, iż same góry nie są wysokie. Niektórzy nazywają je przez to Sudeckimi Tatrami. Udając się w te góry należy mierzyć siły na zamiary, ponieważ długie i strome podejścia potrafią łatwo dać w kość.

Raczki turystyczne Rapeks PRO w terenie

Podczas mojej wizyty w Górach Kamiennych zalegała cienka warstwa świeżego śniegu, pod którą w wielu miejscach występowały oblodzenia, więc należało uważać, aby nie poślizgnąć się i nie doprowadzić do upadku. Szczególnie niebezpieczne były zejścia w dół szlaku. Szybko wyciągnąłem więc raczki z plecaka i założyłem je na buty. Prosta konstrukcja tego sprzętu pozwala szybko i sprawnie założyć je na obuwie, co jest ogromną zaletą. Pierwszą przymiarkę warto jednak wykonać w domu, gdyż konieczne jest odpowiednie wyregulowanie pasków i dopasowanie ich do naszych butów. Model Rapeks Pro wyposażony jest w dwa paski zaciskowe, które sprawiają, że sprzęt bardzo dobrze trzyma się buta, nie przesuwając się w trakcie wędrówki. Każdy z raczków posiada 8 zębów o wysokości 2,5 cm (w zasadzie są to 4 duże zęby z dwoma mniejszymi szpicami), które bardzo dobrze utrzymują buta na podłożu, nie dopuszczając do jego poślizgnięć i stabilizując naszą pozycję w marszu. W praktyce oznacza to, że śmiało można ich używać na wszystkich szlakach, niezależnie od stromizny, na których podeszwa buta przylega podczas marszu w całości do podłoża. Nie nadają się w związku z tym na szlaki bardzo strome, na których konieczne jest stąpanie na czubkach obuwia – tam konieczne są już profesjonalne raki wspinaczkowe. Niemniej jednak wędrując po większości z polskich gór, przenosimy ciężar ciała przeważnie na całą podeszwę, dlatego w zupełności wystarczą w nich opisywane tutaj raczki. Dodatkowym atutem tych raków turystycznych jest ich rozmiar i waga, które sprawią, że niemal nie odczujemy ich po włożeniu do plecaka. Podobnie jest z ceną – osoba, która nie ma zamiaru wspinać się regularnie po górach a chce jedynie zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas okazjonalnych wędrówek, z pewnością doceni niewielki koszt tego sprzętu, który przekłada się jednocześnie na dobrą jakość wykonania i jego wysoką użyteczność.

Raczki turystyczne Rapeks PRO w śniegu
Raczki turystyczne Rapeks PRO jak się sprawdzają
Test w terenie raczków rapeks Pro
Raczki na buty Rapeks Pro po używaniu

Z czystym sercem polecam raki turystyczne Rapeks Pro wszystkim miłośnikom górskich wędrówek, którzy chcą poczuć się pewniej w zimowych warunkach. W pełni nadają się one na ośnieżone i oblodzone szlaki o średnich stromiznach, sprawdzając się zarówno na podejściach, jak i zejściach. Jestem przekonany, że mając je na nogach będziecie znacznie śmielej pokonywać niejedne stromizny naszych pięknych gór.



Test raczków Rapeks PRO przygotował Permanent Travel, autor bloga wktoregory.pl


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii O naszych raczkach
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu