Jeśli mamy przy sobie telefon komórkowy z naładowaną baterią a w miejscu zdarzenia jest zasięg wybieramy jeden z wcześniej wpisanych numerów ratunkowych:
- GOPR: 601 100 300 lub 985 - międzynarodowy numer alarmowy 112
Przebieg rozmowy z dyspozytorem jest niezwykle istotny. Mimo stresu postaraj się zachować spokój i podawaj tylko niezbędne informacje. Powiedz:
- co się stało i czy nadal istnieje zagrożenie - gdzie miało miejsce zdarzenie - ilu jest rannych, poszkodowanych - do jakiego uszkodzenia doszło - kto wzywa pomoc (podaj swoje imię i nazwisko oraz nr telefonu),
Nigdy nie odkładaj pierwszy słuchawki! Rozmowę zawsze kończy przyjmujący zgłoszenie ratownik.
 Jeśli zasięg jest za słaby, wyślij SMS. Jeśli i to nie zadziała wykorzystujemy spakowane akcesoria: latarkę bądź gwizdek i postępujemy zgodnie z zasadami międzynarodowego systemu. Polega ona na wydaniu sygnału świetlnego lub dźwiękowego zgodnie ze schematem:
6 sygnałów na minutę, tj. co 10 sekund 1 minuta przerwy
Powtórzenie cyklu Odpowiedź otrzymamy w schemacie 3 sygnały na minutę, tj. co 20 sekund, następnie minuta przerwy.
Kiedy pojawi się śmigłowiec ratunkowy, potwierdzamy potrzebę uzyskania pomocy, unosząc ręce do góry na kształt litery Y (YES). Negując taką potrzebę, unosimy jedną rękę, a drugą trzymamy wzdłuż tułowia, tworząc N (NO).
W telefonie komórkowym oprócz numerów alarmowych oraz numeru ICE, warto wgrać bezpłatną aplikację RATUNEK, która jest częścią oficjalnego systemu powiadamiana o zgłoszeniu wypadku. Aplikacja została zaaprobowana przez ochotnicze służy ratunkowe GOPR, TOPR, MOPR, WOPR.
Aplikacja łączy nas z numerem alarmowym służb ratowniczych, a w czasie rozmowy lub bezpośrednio po niej wysyła SMS do ratownika o naszej lokalizacji. |