Strona główna » Góry - informacje praktyczne » Zanim zaczniesz zdobywać szczyty

Zanim zaczniesz zdobywać szczyty

Data dodania: 06-11-2018

Niezależnie od warunków pogodowych i charakterystyki terenu warto utrzymywać dobrą kondycję fizyczną przez cały rok.

Przed podróżą sprawdź stan sprzętu i ubioru – listę rzeczy niezbędnych przed podróżą znajdziesz na tej stronie: co trzeba zabrać ze sobą w góry. Dobrze zrobić to na kilka dni przed podróżą, aby bez pośpiechu dokonać ewentualnych zakupów.

Zanim wyruszysz w trasę dowiedz się o niej jak najwięcej. Źródłem mogą być przewodniki lub osoby doświadczone w tym terenie. Pamiętaj, aby mierzyć siły na zamiary. Jeśli nie czujesz się pewny swoich możliwości, lepiej wybrać łatwiejszy cel, a ten przełożyć na kolejny sezon – góry z pewnością poczekają.

Na wyprawy górskie wyruszaj jak najwcześniej – trasę zaplanuj tak, aby mieć możliwość powrotu zanim zapadnie zmrok. W miejscu pobytu zawsze warto zostawić informację o planowanej trasie, godzinie powrotu oraz numer kontaktowy.


Zanim zaczniesz zdobywać szczytySamotność w górach choć dla niektórych bywa metodą na wyciszenie i regenerację, nie jest wskazana ze względów bezpieczeństwa. Dobrze jeśli towarzyszy nam przynajmniej jedna osoba. Ważne, abyśmy kondycyjnie byli sobie równi. Nikt nie może być poganiany w czasie górskich wypraw, spowalnianie natomiast może być równie męczące, co zbyt duży wysiłek.

Nie bagatelizuj rad i ostrzeżeń ratowników GOPR. Stosuj się do zaleceń umieszczonych w schroniskach i na tablicach.

Przed wyjściem w góry sprawdź prognozę pogody i komunikaty o zagrożeniu lawinowym. Mimo pozyskania tych informacji, sam przeanalizuj warunki pogodowe w chwili wyruszenia w trasę. Pogoda w górach może niespodziewanie zaskoczyć najlepszych prognostyków. Nawet w ciepły jesienny dzień warto mieć w plecaku sprawdzone raczki turystyczne oraz wielorazowe ogrzewacze do rąk.

Sprzęt ten w przypadku nieprognozowanych opadów śniegu i szybkiego spadku temperatury może niezwykle pomóc Tobie podczas zejść z gór. Nie są to produkty z datą przydatności, dlatego jeśli lubisz chodzić po górach przez cały rok, te produkty powinieneś posiadać.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Góry - informacje praktyczne
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu